Szukasz idealnego materaca, ale nie wiesz, jaki produkt wybrać? Podczas podejmowania decyzji zakupowej należy wziąć pod uwagę wiele indywidualnych preferencji, nie natomiast jak uważają niektórzy trendy lub sztywno ustalone zasady. Czy materac twardy jest dla Ciebie, a jeśli tak, to kiedy sprawdzi się ten o rozmiarach 200 x 200 cm?

Dla kogo przeznaczone są twarde materace?

Twarde materace uchodzą za zdrowsze i bardziej wytrzymałe. Nie jest jednak prawdą, że w sypialni każdej z osób, sprawdzą się tak samo dobrze. Twardsze materaca kieruje się raczej względem tych osób, które ważą więcej i zwykle oznacza się je jako H2, H3 lub H4. W nomenklaturze materacy oznacza to mniej więcej tyle:

  • Twardość H2 przeznaczona jest dla osób, których waga sięga do 80 kg,
  • Twardość H3 dedykowana jest tym, których waga znajduje się w przedziale od 80-100 kg,
  • Twardość H4 dla osób ważących powyżej 100 kg.

Dopasowanie twardości podłoża względem wagi określonej osoby to klucz do uzyskania komfortowych, ale przede wszystkim zdrowych warunków dla ułożenia kręgosłupa. Pamiętajmy bowiem, że ten, nie powinien być bowiem podczas snu ułożony w linii prostej. Nie powinien być ani przesadnie wygięty, ani też rozciągnięty.

Twarde materace dostępne w 7 strefach twardości to pewność zdrowego snu i maksymalnie dobrego podparcia dla całego ciała. Na takim podłoże idealne ułożenie uzyskują plecy, ale również biodra, szyja, czy też głowa. Podczas zakupu materaca koniecznie zwróć uwagę na to, w ilu strefach twardości został on wykonany.

O czym pamiętać podczas wyboru rozmiaru materaca?

Oznaczenie twardości materaca to jednak nie wszystko, bo podczas wyboru określonego produktu ważne jest również trzymanie się odpowiednich zasad dotyczących jego wielkości. Jeśli poszukujemy materaca wygodnego dla pary i dedykowanego do łóżka w sypialni to dobrym rozwiązaniem będzie twardy materac 200×200 cm. Tak duże rozmiary umożliwią wysypianie się, ale również przyjęcie dogodnej pozycji dla obu partnerów.

Podczas wyboru twardego materaca pamiętaj o tym, że możesz samodzielnie zdecydować o komponentach składających się na jego wypełnienie. Jeśli chcesz, by materac pomimo swoich parametrów twardości był dość elastyczny to skup swoją uwagę na wypełnieniu z pianki termoelastycznej. Jeśli natomiast wolisz twardsze podłoża to lepszym rozwiązaniem będzie skierowanie swojej uwagi względem maty kokosowej.

Jedno jest pewne, nieważne, czy dobierasz materac termoelastyczny 200×200 bardzo twardy, czy średnio twardy, zawsze zwracaj uwagę na produkty solidne i mocne. Za takie z pewnością trzeba zapłacić więcej, ale w praktyce odwdzięczą się długim użytkowaniem oraz zapewnieniem higienicznych, antyalergicznych warunków do snu.

Ile musimy zapłacić za twardy, dobry materac?

Trudno jednoznacznie oszacować cenę dobrego materaca o właściwościach opisanych powyżej. Na koszt wpływ ma bowiem wypełnienie, marka oraz opcje dodatkowego wyposażenia. Z pewnością więcej zapłacimy za materac sprężynowy, wykonany w aż 7 strefach twardości niż za materac piankowy. Koszt zakupu dobrej jakości materaca twardego może wynosić odpowiednio od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Jeśli szukasz produktu o naprawdę wysokich parametrach wytrzymałościowych i zapewniający bardzo komfortowe warunki do snu wybierz modele marki Hilding, która specjalizuje się w przygotowywaniu solidnych materacy od wielu lat.

Można się tu pokusić o wybór np. modelu Janpol Enyo, który należy do kategorii innowacyjnych materacy posiadających warstwę termoelastycznej pianki. Dzięki jej zastosowaniu struktura wkładu przystosowuje się do sylwetki ciała, zapewniając zdrowy sen. Bazą tego modelu jest wkład ze sprężyny kieszeniowej.

Jaki twardy materac? Dopytaj specjalistów przed podjęciem samodzielnej decyzji, a masz dużo większe szanse na sen w takich warunkach, jakich oczekujesz.