Wybór materaca to poważne zadanie i jednocześnie często większy koszt z którym musimy się liczyć, jeśli chcemy mieć nie tylko stylowy materac, ale także funkcjonalny, czyli taki, który będzie wspierał nasz sen oraz zdrowie. Zdrowie jednak nie ma ceny i często jesteśmy w stanie znacznie więcej zapłacić, aby utrzymać formę i dobre samopoczucie na lata. Tak samo powinniśmy postępować przy wyborze materaca. W poniższym artykule doradzimy jak wybrać materac, który będzie służył nieprzerwanie przez lata i jak poznać materac najwyższej klasy. Masz wybór, więc wybierz mądrze przyjaciela „na dobranoc”.

Dlaczego dobór materaca jest istotny?

Nie da się ukryć, że sen odgrywa w naszym procesie życiowym bardzo ważną, kluczową rolę i jeśli jesteśmy po prostu wyspani mamy znacznie więcej siły do działania. Z pewnością każdy z nas chociaż raz w życiu miał za sobą trudną, nieprzespaną noc i poranne bóle w kręgosłupie, odcinku szyjnym lub lędźwiowym – może być tak, że wina leży najprawdopodobniej w źle dobranym materacu albo zwyczajnie niewygodnym miejscu do spania.

Dobrze dobrany materac ma ogromny wpływ na nasz sen, odpoczynek i samopoczucie po przebudzeniu. To udowodnione, że zbyt sztywny lub zbyt miękki materac może zwyczajnie przeszkadzać naszemu ciału i mózgowi, aby spokojnie zresetować myśli i odnaleźć idealną pozycję do snu. Jeśli w trakcie snu wiercimy się, czujemy drętwienie nóg oraz rąk może to oznaczać, że podłoże na którym śpimy ogranicza nasze krążenie i przepływ krwi. Zatem jeśli nie chcemy, aby nasza noc była zwyczajną walką o przetrwanie, batalią o odpoczynek powinniśmy zastanowić się jak najszybciej nad wymianą materaca do spania. Także w przypadku osób, które cierpią na schorzenia kręgosłupa lub są alergikami bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego materaca, który nie dość, że będzie odpowiedzialny za ich zdrowie, ale także będzie wspierał ich zdrowy, naturalny sen.

Jakie materace znajdziemy w ofercie marki Hilding?

Jeśli szukacie wygodnego, komfortowego i dopasowanego materaca do waszych łóżek to warto zastanowić się nad bogatą ofertą marki Hilding – nie tylko stylowe, ale także funkcjonalne materace sprawią, że wasz sen będzie efektywny, zdrowy i bez większych problemów. Głównym założeniem marki Hilding jest stworzenie idealnych warunków do snu swoich klientów, aby mogli robić jeszcze więcej za dnia, kiedy są zdrowo wyspani. Nadrzędną misją marki Hilding jest dobre samopoczucie i przespane noce w aurze nieprzeciętnego komfortu.

W ofercie marki Hilding znajdziemy materace piankowe, które dzielą się na piankowe, termoelastyczne oraz lateksowe. Pianka Visco oddziałowuje na naszą temperaturę ciała i zapewnia mu odpowiednie podparcie. Zadaniem materacy piankowych jest „zapamiętanie” naszej budowy anatomicznej i zmniejszenie nacisku w mięśniach oraz kręgosłupie. Szereg takich korzyści może nam zapewnić np. materac Hilding Rumba.

Kolejna kategorią materacy w sklepie Hilding są materace sprężynowe, to co je wyróżnia to optymalny komfort snu zapewniony przez punktową pracę elastycznych sprężynek, które działają na nasze ciało w miejscach szczególnie narażonych na dyskomfort po męczącym dniu. W ofercie sklepu znajdziemy materace na sprężynie bonnelowej, kieszeniowej, sprężynie typu Multipocket oraz sprężynie InterActive. Warto przyjrzeć się takim propozycjom jak materac Hilding Cha-Cha, czy Hilding Tango – te wdzięczne nazwy, jak i funkcjonalność z pewnością sprawią, że przyśnią nam się „taneczne” sny.

W ofercie Hilding znajdziemy również materace hybrydowe, czyli takie które łączą zalety materaca sprężynowego i piankowego, cechują się one wysoką odpornością na wilgoć oraz twardością, tak jak w przypadku materaca Hilding Electro, który dodatkowo został odziany w elastyczny pokrowiec Tencel, który pochłania wilgoć, roztocze i nie uczula nas.

Nie mogło również zabraknąć materacy nawierzchniowych, takich jak materac Hilding Alt, które wspaniale sprawdzają się jako dodatkowa ochrona materaca głównego w naszym łóżku. Marka Hilding nie zapomina również o najmłodszych, czyli naszych milusińskich, którzy spędzają aktywnie czas i po całym dniu przygód zasługują na regenerujący sen. W ofercie znajdziemy materace Hilding Breakdance oraz Hilding Funky.

Zdrowie to priorytet, dlatego materace prozdrowotne Hilding Fandango, czy Hilding Makarena dbają o osoby ze schorzeniami kręgosłupa i osoby przechodzące przez rehabilitację.

Jak dobrać wymiar materaca?

W poszukiwaniu komfortowego podłoża i akcesoriów do snu często zastanawiamy się jaki materac wybrać i kupić. Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka prosta. W ofertach producentów możemy spotkać standardowe oraz niestandardowe rozmiary materacy. Wśród standardowych rozmiarów znajdziemy materace pojedyncze, czyli 80×200 cm, 90×200 cm oraz 100×200 cm oraz materace podwójne – najmniejszy z nich ma rozmiar 120×200 cm, a największy 200×220 cm.

Najłatwiej dobrać materac względem wzrostu osoby, która będzie na nim spać. Zatem, jeśli szukamy materaca dla niemowlęcia możemy wybrać materac o szerokości 60-70 cm i długości 120-140 cm. Jeśli zaś potrzebujemy zakupić materac dla dziecka w wieku do 12 lat zazwyczaj warto skupić się na materacu o rozmiarze 70-90 cm 0 długość 180-200 cm.

W przypadku wyboru materaca dla dorosłej osoby warto pamiętać o dwóch ważnych zasadach – materac dla dorosłych powinien być dłuższy o 15-20 cm niż wzrost użytkownika oraz mieć minimum 70 cm szerokości, jednakże najbardziej optymalną propozycją jest 90 cm, jeśli poszukujemy materaca pojedynczego. Uwaga! osoba, która ma więcej niż 190 cm potrzebuje materaca niestandardowego w rozmiarze 90×210 cm lub 160×210 cm. Klienci marki Hilding często składają zapytania o materac 140×200 cm. i proszą o polecenie jaki wybrać, tak samo jest w przypadku rozmiaru materaca 160×200 cm.

Jak dobrać odpowiednią twardość materaca?

Przed zakupem odpowiednio, dopasowanego materaca nie tylko powinniśmy pamiętać o jego wymiarze, ale także o twardości, bowiem właśnie od tego będzie zależało nasze samopoczucie w trakcie snu i po przebudzeniu. Przy wyborze materaca pod kątem twardości musimy się go skomponować wg własnej wagi. Materac o właściwie dobranej twardości powinien jak w największym stopniu odciążać nasz kręgosłup i jednocześnie dawać mu możliwość przybrania naturalnej pozycji, czyli lekkiego wygięcie w kształcie litery S.

Należy jednak pamiętać, że poczucie twardości materaca to bardzo subiektywna sprawa każdej osoby, w dużej mierze mocno uzależniona od nie tylko naszej wagi, ale także dotychczasowych, wieloletnich przyzwyczajeń w trakcie snu. Zatem zakłada się, że twardość H2 poleca się osobom o wadze do 80 kg, natomiast twardość H3 osobom, które ważą powyżej 80 kg. W przypadku osób cięższych, które ważą powyżej 100 kg warto zastanowić się nad twardością materaca H4.

Często pojawia się kłopot związany z oddziaływaniem dwóch osób na materac o różnej wadze – zazwyczaj cięższa osoba ma wpływ na ułożenie ciała lżejszej osoby na materacu. W takie sytuacji można zaproponować zakup dwóch, osobnych materacy do jednego, dużego łóżka lub zakup szerokiego materaca lateksowego lub kieszonkowego, który będzie się dostosowywał do potrzeb dwóch osób o różnej wadze.

Czy pozycja w jakiej śpimy wpływa na dobór materaca?

Odpowiedź jest prosta, oczywiście, że tak. Sposób w jakim zasypiamy ma większy wpływ na zdrowie niż nam się może wydawać i warto wiedzieć, że zła pozycja do spania może nawet obniżyć właściwości regeneracyjne odpoczynku nocnego. Naukowcy rozróżniają, że spanie na brzuchu to jeden z najgorszych wyborów jaki możemy popełnić – w trakcie snu w tej pozycji uciskamy klatkę piersiową, serce i często jest to pozycja związana z syndromem nagłej śmierci niemowlęcia, czyli SIDS. Spanie na plecach jest dość wygodne, aczkolwiek w tej pozycji najwięcej szkody mogą sobie zrobić osoby, które mają poważne problemy z oddychaniem, astmatycy oraz osoby skarżące się na bóle w kręgosłupie lub mięśniach po intensywnym wysiłku fizycznym

Jaka zatem jest najlepsza pozycja do snu? Spanie na boku wg badania zleconego przez „Journal of Neuroscience” jest najlepsze dla naszego organizmu, bowiem w tej pozycji najłatwiej usuwamy toksyny z naszego mózgu, dodatkowo w tej pozycji w obszarze mózgu zmniejsza się ilość gromadzonych blaszek miażdżycowych, które w starszym wieku wpływają na rozwój choroby Alzheimera. Ponadto, pozycja na boku do snu jest polecana kobietom w ciąży, które skarżą się także na bezsenność. Spanie na boku odciąża wątrobę, poprawia przepływ krwi do serca jak i nerek.

Jak rozpoznać, że śpimy na źle dobranym materacu?

Dobrze dobrany materac to z pewnością taki, który sprawia, że rano budzimy się porządnie wyspani i gotowi na codziennie wyzwania, ale także gdy budzimy się bez jakiegokolwiek bólu. Źle dobrany materac to dla naszego kręgosłupa prawdziwa katorga i męczarnia, dlatego bardzo szybko będziemy odczuwać skutki takie jak: ból karku, ból głowy, bezsenność czy niedosypianie.

Wszystkie te objawy źle dobranego materaca będą mieć po jakimś czasie na nasze życie zawodowe jak i codziennie – wiele osób, które nie są wyspane. w dłuższej perspektywie czasu bardzo narzeka na apatię, depresję, uczucie niezadowolenia z życia oraz przyspieszenie procesów starzenia się skóry jak i dyskomfort fizyczny.

Opracowane przez zdrowykregoslup.pl