Każdy z nas ma własne i ważne z punktu widzenia zdrowia fizycznego oraz psychicznego, predyspozycje względem snu. Nie każdy jednak potrafi je odpowiednio sklasyfikować, a następnie odnieść do różnorodnej oferty, czy to łóżek, czy materacy, by wybrać idealny model. To dlatego tak istotna dla naszego zdrowia jest systematyczna aktualizacja wiedzy o śnie i dostępnych produktach.
Dzięki niej wiemy, jaki materac wybrać, gdy stoimy przed wyzwaniem jego wymiany, jaka wielkość łóżka będzie najlepsza, dla komfortowego snu oraz jakimi opcjami dodatkowego wyposażenia kierować się podczas zakupu konkretnego modelu.
Dziś zajmiemy się zebraniem wiedzy na temat wyboru, rodzajów i zastosowań łóżek pojedynczych. Jednych z najbardziej popularnych i dedykowanych szerokiej grupie odbiorców. Sprawdź, czy ten rodzaj mebla będzie współgrał z Twoimi oczekiwaniami i kiedy się sprawdzi!
Bo choć pomieszczenia sypialniane kojarzymy zwykle z dużym kolonialnym łożem i królewsko wyściełaną pościelą, to w realiach polskich mieszkań i często także domów jednorodzinnych, trzeba pogodzić marzenia z trudnymi do pokonania warunkami technicznymi pomieszczeń. Tu nie zawsze ilość dostępnej przestrzeni do spania, odpowiada wymiarom pomieszczenia.
Duże łoża małżeńskie sprawdzają się co prawda w przestronnych wnętrzach, ale nie zawsze istnieje też konieczność ich wyboru. Łóżka 200 x 220 to dobra opcja dla wymagającej pary, a co w przypadku, gdy wybieramy łóżko jednoosobowe dla singla, dziecka lub gości? Sprawdźmy, jakie opcje mamy do wyboru!
Gdzie sprawdzi się małe jednoosobowe łóżko i jakie wymiary wybrać?
Choć zwykle kojarzymy ten model z kolorowo urządzonym pokojem dla dzieci, to jego zastosowanie należy nieco rozszerzyć na dodatkową pulę osób i dedykowanych temu rozwiązaniu pomieszczeń. Łóżko jednoosobowe to idealna opcja dla singla, który nie posiada w swoim mieszkaniu sporej wielkości sypialni i który dla komfortu poruszania się po niej, poszukuje mebla mniejszego i zgrabniejszego. Takie łóżko nie zagraci przestrzeni, a dzięki dodatkowym opcjom do przechowywania, które może posiadać mebel, a które opiszemy w kolejnym wątku, sprawdzi się także w roli praktycznego schowka.
W takich dedykowanych, małym powierzchniom rozwiązaniach idealnie sprawdzi się łóżko 90 x 120 atrakcyjne wizualnie i też trzeba przyznać, że bardzo popularne. Choć model tego typu może wydawać się dość mały i wąski to jednak eksperci wskazują, że ta opcja jest jedną z najczęściej kupowanych przez dorosłych i dla młodzieży.
Dlaczego po łóżko 90 x 200 sięgamy aż tak często? Przede wszystkim dlatego, że w mniejszych pokojach młodzieżowych lub w sypialniach wydzielonych w mieszkaniach, w bloku nie zajmuje zbyt wiele miejsca. W określonym pokoju można dzięki niemu odnaleźć dodatkowe miejsce na inne użytkowe meble, jak szafka na ubrania, biurko, wygodny fotel, czy komoda.
Praktyczność tej opcji nie powinna jednak deklasować innych modeli łóżek jednoosobowych. Bo nic nie stoi na przeszkodzie, by osoby o większych wymaganiach wybrały dla siebie łóżko 120 x 200 czy nawet 140 x 200. To modele większe, ale… stosunkowo bardziej praktyczne jeśli:
- Lubimy w sypialni spędzać czas ze zwierzętami domowymi, a w nocy śpimy ze swoim pupilem (duży pies potrafi zajmować naprawdę sporo miejsca),
- Kupujemy łóżko dla dziecka, z myślą, że będzie służyło jako główne miejsce do wypoczynku, nauki, ale także spędzania czasu z przyjaciółmi,
- Chcemy zainwestować w wygodny mebel dla gości – na łóżku 140 x 200 zmieszczą się spokojnie 2 osoby, które chcą przenocować u nas maksymalnie kilka nocy.
Kiedy jeszcze sprawdzi się łóżko pojedyncze? Jeśli meblujemy pokój dla starszej osoby. Wygodny model 90 x 200 może znajdować się nawet w pokoju gościnnym tej osoby. Postawiony w bocznym kącie nie zwróci na siebie uwagi, jeśli pomieszczenie podzielimy na wygodne strefy użytkowe.
Wskazówka eksperta: Pamiętajmy, że choć zwykle model łóżka jednoosobowego utożsamia się z wymiarami 90 x 200 to nie ma jednoznacznej klasyfikacji, która wymuszałaby wybór tylko takiego modelu. Rozmiar łóżka pojedynczego dobieramy do własnych preferencji, możliwości i wymagań. Dla niektórych idealnym łóżkiem do spania w pojedynkę będzie dopiero łóżko o wymiarach 120 x 200 i nie ma w tym ani niczego dziwnego, ani niepokojącego.
Pamiętajmy, że podawane wymiary łóżek, typu 90 x 200, czy też 120 x 200 to tak naprawdę rozmiary dedykowanych materacy. Rama łóżka będzie nieco większa, a to oznacza, że przed zakupem powinieneś dokładnie rozeznać się w możliwościach swojego wnętrza. Zmierzmy dostępną strefę dla snu i upewnijmy się, że będzie w niej można zasypiać, a później także wstawać w komfortowych warunkach.
To jednak nie wszystkie opcje dostępne dla łóżek pojedynczych. Ciekawą opcją będą także mniejsze łóżka dziecięce, których wymiary określa się na 60 x 120 lub 70 x 120. Takie modele mogą mieć klasyczny design lub przybierać formę łóżka piętrowego dla dziecka. To który z dostępnych modeli wybierzemy zależy przede wszystkim od tego, jak długo będziemy chcieli potem użytkować konkretny mebel. Większe łóżko dziecięce wystarczy na dobre kilka lat spokojnego snu malucha.
Uwaga, w pokoju dziecięcym bardzo dobrze sprawdzi się także fotel rozkładany dla dziecka, który może posłużyć jako dodatkowa, wygodna opcja do zabawy lub spędzania czasu z przyjaciółmi.
Jakie dodatkowe funkcje może mieć łóżko jednoosobowe?
To prawda, że gama dostępnych wariantów łóżek jednoosobowych jest dość spora, a wybór zależy od zasobności portfela, wielkości pomieszczenia, nietypowego usytuowania mebla lub innych kluczowych parametrów.
Najchętniej wybieranym łóżkiem pojedynczym będzie wariant drewniany na ramie z wytrzymałym stelażem amortyzującym nacisk ciała. Klasyczny model tak wykonanego łóżka wpasuje się w niemal każdą aranżację wnętrza, a w pokoju klasycznym wręcz perfekcyjnie skomponuje się z pozostałymi elementami wyposażenia. Inną wersją dla modelu drewnianego będzie łóżko metalowe, które można wkomponować w wersję industrialną wnętrza. To drugi ulubiony model mebla obok łóżka na paletach, który bądź co bądź można z powodzeniem wykonać samodzielnie.
Oprócz wariantu ramowego możemy jednak zdecydować się także na łóżko tapicerowane, które warto wybrać w możliwie neutralnym kolorze. Popularne łóżka pojedyncze tapicerowane w kolorze szarym, sprawdzą się i w pokoju dziecka, a potem nastolatka, czy osoby dorosłej. Ten rodzaj mebla ma zdecydowanie nowoczesny charakter.
Łóżka ramowe klasyczne lub tapicerowane warto wybrać z opcją wezgłowia, które podczas nauki lub pracy zapewni możliwość przyjęcia wygodnej pozycji. Ta opcja jest także atrakcyjniejsza pod względem wizualnym. Pięknie dopełni wnętrza urządzone np. w stylu glamour.
O czym jeszcze warto pamiętać, dobierając konkretny model? Przede wszystkim o dostępności modeli wielofunkcyjnych. Takie łóżko jednoosobowe będzie miało opcję schowka wysuwanego lub całkowicie podnoszony stelaż, pod którym znajduje się wolne miejsce obejmujące całą powierzchnię spania. Dlaczego jeden i drugi wariant się przyda?
Ponieważ w tak zaaranżowanych skrytkach, można przechować pościel, poduszki, koce oraz wszystkie te elementy nakrycia łóżka, dla których trudno zarezerwować miejsce w oddzielnej szafie.
To również warto wiedzieć! W ofercie producentów znajdziemy łóżka niskie oraz wysokie. Pierwsza opcja sprawdzi się wówczas, gdy meblujemy pokój na poddaszu, a nad łóżkiem będzie znajdował się skos. Niska rama łóżka ułatwi wstawanie. Wysokie łóżka są dużo bardziej atrakcyjne i dlatego warto je umieścić w reprezentacyjnych wnętrzach. Pamiętajmy, że łóżka niskie, ze względu na swoje zastosowanie najczęściej nie posiadają wysuwanego stelaża, który i tak, nie byłby zbyt praktyczny w trudnym do zaaranżowania wnętrzu.
Jaki materac dobrać do łóżka jednoosobowego?
Idealnych opcji będzie kilka, ponieważ materac do łóżka jednoosobowego należy dobrać względem zastosowania mebla. Dla dzieci sprawdzi się materac bezpieczny w użytkowaniu, najlepiej z rekomendacją Instytutu Matki i Dziecka. Można tu wskazać np. materac Hilding Dobranocka, który posiada nieprzemakalną warstwę, a sprawdzi się dla dzieci w najmłodszej grupie wiekowej. Wkład wykonany z elastycznej i przewiewnej pianki Flexifoam, zapewni oddychalność i dobrą wentylację. To ważne, dla zachowania wysokiej jakości snu dziecka.
Inną wygodną opcją może być Hilding Kołysanka, dwustronny, nieprzemakalny materac dla niemowląt od pierwszych dni życia. Wkład wykonany jest na bazie przewiewnej i elastycznej pianki Flexifoam a utwardzono go warstwą kokosu z dodatkiem lateksu, zabezpieczając tym samym materac przed wilgocią i przemoczeniem. Konstrukcja materaca została przygotowana tak, by samodzielnie można było dobrać warstwę bardziej miękką lub twardą. Dla przetestowania wystarczy odwrócić materac na jedną lub drugą stronę.
Dla osób starszych sprawdzi się np. materac lateksowy Hilding Melody, którego powierzchnię cechuje 7 strefowej twardości blat lateksowy, zapewniający idealne wsparcie. Otwory w poszczególnych strefach gwarantują dobrą wentylację wkładu, a tym samym odpowiednią higienę snu. To materac wytrzymały, komfortowy i elastyczny!
Wersją premium może być np. Hilding Boogie, czyli nowoczesny materac piankowy o uniwersalnym przeznaczeniu, który gwarantuje komfort zarówno osobom lekkim, jak i osobom o podwyższonej wadze. Konstrukcję wkładu tworzy pianka wysokoelastyczna dająca idealne podparcie dla całego ciała oraz blat z antybakteryjnego lateksu, który nadaje optymalnej sprężystości. Ten materac jest wyjątkowo przewiewny i posiada właściwości antyalergiczne. Z pewnością sprawdzi się na lata!
Uwaga! Czy warto kupić łóżko jednoosobowe w zestawie z materacem? Zdaniem ekspertów nie do końca. Idąc w tym kierunku z pewnością nieco zaoszczędzimy, ale na niekorzyść uzyskania komfortowego snu. Materac w zestawie z łóżkiem nigdy nie będzie idealnie dopasowany do naszych preferencji i potrzeb. Nie będzie się także spełniał w roli spersonalizowanego produktu.
Opracowane przez zdrowykregoslup.pl