Wraz z upływem lat na całym świecie odnotowuje się coraz większą liczbę ludzi cierpiących na alergię. Jej objawy potrafią być naprawdę dokuczliwe, a jeśli pojawiają się one podczas snu, z całą pewnością mogą skutecznie utrudniać stworzenie komfortowych warunków do odpoczynku. W jaki sposób materace antyalergiczne mogą pomóc w uporaniu się z tym problemem?

Jaki materac dla alergika?

Rozwój pleśni, grzybów, czy roztoczy, które uznawane są za jedne z najsilniejszych alergenów, wymaga odpowiednich warunków i przebiega różnie w materiałach o odmiennym składzie. Materace antyalergiczne to modele zaprojektowane i stworzone w taki sposób, aby w ich wnętrzu nie mogły rozwijać się żadne mikroorganizmy. Taki stan rzeczy to zasługa nowoczesnych materiałów zapewniających odpowiednią cyrkulację powietrza i odprowadzanie wilgoci.

Dobrze wentylowany materac to podstawa dla osób zmagających się z alergiami wziewnymi, jednak warto pamiętać, że alergie skórne bywają równie uciążliwe, choć pojawiają się po bezpośrednim kontakcie skóry z alergenem. Żeby uniknąć ich występowania i zapewnić bezpieczeństwo również przy dolegliwościach takich jak atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, czy egzema, materac antyalergiczny powinien zostać wykonany z higienicznych i hipoalergicznych materiałów włókienniczych opatrzonych certyfikatem Oeko-Tex.

Materace antyalergiczne to modele o podwyższonym standardzie higienicznym. Ich obowiązkowym wyposażeniem jest zdejmowany pokrowiec, który można wyprać w pralce automatycznej. Takie produkty to propozycja dla alergików, małych dzieci, czy osób, które szczególnie cenią sobie higienę w sypialni.

Jak wybrać najlepszy materac antyalergiczny?

Wybierając materac alergiczny dla dziecka czy osoby dorosłej, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na materiały, z których został on wykonany. Ważne jest jego wypełnienie, warstwa wierzchnia, oraz pokrowiec. Wszystkie te części muszą pozostać przewiewne, co wpłynie zarówno na zniwelowanie ryzyka pojawienia się alergenów, jak i higienę snu oraz jego komfort. W modelach wykonanych w całości z bloku elastycznej pianki często zauważyć można specjalne nacięcia dodatkowo wspierające wentylację materaca.

Jednym z często wybieranych hipoalergicznych materiałów jest lateks pochodzenia naturalnego lub syntetycznego. Materac antyalergiczny może zostać wyposażony w lateksowe wypełnienie lub warstwę lateksu na jego zewnętrznej stronie. Przez małe kanaliki wentylacyjne, które pojawiają się w lateksowych modelach, ich wnętrze pozostaje dobrze wentylowane, schładzane i pozbawiane wilgoci. Inna propozycja to pianki wysokoelastyczne HR i termoelastyczne Visco. Podobnie jak lateks są one materiałami hipoalergicznymi, które nie tylko zapewniają ciągły dostęp powietrza do wszystkich warstw materaca, ale także dbają o wygodę osoby, która na nim odpoczywa, dostosowując się do kształtu jej ciała. Dla tych, którzy preferują spanie na twardym podłożu lub zmagają się z uporczywym bólem pleców, poleca się materace antyalergiczne z matą kokosową. Ten naturalny materiał zapewnia trwałe usztywnienie konstrukcji, jednocześnie nie ograniczając sprężystości materaca.

Podczas wyboru materaca nie można zapomnieć o właściwym podparciu kręgosłupa i zapewnieniu mu fizjologicznej pracy podczas snu. Modele antyalergiczne podobnie jak inne propozycje mogą mieć różne stopnie twardości, elastyczność punktową, czy 7 stref twardości dostosowujących się do kształtu ciała.

Materace antyalergiczne – zalety i wady

Oczywiście największą zaletą takich materacy jest fakt, że nie rozwijają się w nich żadne drobnoustroje, przez co alergicy mogą cieszyć się regenerującym odpoczynkiem bez uporczywych objawów alergii. Modele te mają jednak więcej zalet takich jak:

  • całkowite bezpieczeństwo użytkowania nawet przy zaawansowanych chorobach skóry;
  • dopuszczenie do użytku przez dzieci już od pierwszego dnia życia;
  • pełna higiena materaca, która przekłada się na bezpieczny i komfortowy sen;
  • wysokiej jakości materiały i innowacyjne technologie zapewniające odpowiednie podparcie dla kręgosłupa.

Jak każdy produkt, materace antyalergiczne mają także swoje wady. Tu zazwyczaj wymienia się dwie kwestie: konieczność częstszej wymiany materaca oraz jego cenę. Wentylowane materiały takie jak nowoczesne pianki potrafią skutecznie zabezpieczać łóżko przed rozwojem drobnoustrojów, jednak zużycie takiego materaca stopniowo osłabia ten efekt. Warto go więc wymienić po zauważeniu pierwszych oznak zużycia, aby objawy alergii nie zakłócały odpoczynku. Materac antyalergiczny ze względu na swoje właściwości i stawiane przed nim wymagania jest zwykle droższy niż inne modele. Dobrze jest jednak pamiętać, że w tym przypadku za wyższą ceną stoi jakość materiałów potwierdzona certyfikatami bezpieczeństwa.

Ile kosztuje materac antyalergiczny?

Koszt takiego materaca jest zawsze ściśle uzależniony od jego właściwości takich jak materiał wypełnienia, zastosowane technologie, czy nawet rozmiar.

Materac antyalergiczny 140×200 to rozmiar pasujący do standardowych łóżek dwuosobowych. Patrząc na ofertę marki Hilding widać wyraźnie, że jego koszt diametralnie różni się pomiędzy poszczególnymi modelami. Wśród materacy antyalergicznych z pewnością szczególnym uznaniem cieszą się modele piankowe. Hilding Melody, czyli materac z wypełnieniem z bloku lateksu o średniej twardości, to koszt lekko przekraczający 2100 zł, podczas gdy za model Boogie o tej samej twardości, w którym znaleźć można wysokoelastyczną piankę HR uzupełnioną lateksem i otulającą ciało pianką FloFom, zapłacić trzeba prawie 3500 zł.

Cennik pozostaje równie zróżnicowany, gdy pod uwagę weźmie się modele sprężynowe. Materac antyalergiczny 90×200 to popularny rozmiar stosowany w jednoosobowych łóżkach. Za kieszeniowy model Hilding Tango o tych właśnie wymiarach, uzupełniony lateksem i pianką wysokoelastyczną, zapłacić trzeba lekko ponad 1100 złotych. Decydując się na technologię Multipocket, czyli mniejsze sprężyny w większej ilości zapewniające jeszcze dokładniejszą elastyczność punktową materaca, oraz profilowany lateks wraz z dwoma stronami o różnych twardościach w modelu Hilding Flamenco, trzeba będzie liczyć się z ceną sięgającą ponad 1300 zł.

Materac antyalergiczny dla dziecka występuje najczęściej w wymiarach, na których nie wypocząłby żaden dorosły. Ze względu na mniejszy rozmiar, spada również cena. Materac antyalergiczny 120×60 wykonany w całości z elastycznej i przewiewnej pianki to koszt, który w ofercie marki Hilding rozpoczyna się od 200 zł, a kończy na lekko ponad 400 zł. Najtańszy jest podstawowy model o nazwie Dobranocka, który mimo swojej prostej budowy posiada pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka. Najbardziej zaawansowany materac antyalergiczny 120×60 w ofercie to Hilding Safety Smyk – tu w zamian za wyższą cenę dostaje się profilowaną wysokoelastyczną piankę Velvet Touch z brzegami podwyższonymi dla bezpieczeństwa malucha.

Jak dobrać pokrowiec do materaca antyalergicznego?

Pokrowiec antyalergiczny na materac to ten element, który podczas odpoczynku ma bezpośredni kontakt ze skórą. Z tego właśnie powodu zawsze należy zwrócić szczególną uwagę na jego higienę oraz materiały, z których został wykonany. Przede wszystkim zawsze pokrowiec na łóżko antyalergiczne powinien dać się zdjąć z materaca i wyprać w pralce. Najlepiej, jeśli może on być prany w temperaturze 40, a nawet 60 stopni Celsjusza.

Nieobojętna jest także przepuszczalność powietrza przez pokrowiec. Oczywiście w sporej mierze odpowiada za nią dzianina, z której został uszyty, ale i dodatki takie jak elastyczna taśma 3D, która dba o właściwą cyrkulację powietrza wewnątrz materaca oraz wspomaga odprowadzanie wilgoci.

Pokrowiec antyalergiczny na materac może zostać wzbogacony o różne technologie pomagające dbać o jego higienę. Jedną z nich są mikrokapsułki zawierające probiotyki, które przyczepione do włókien stopniowo pękają pod wpływem nacisku. We wspomnianych mikrokapsułkach obecne są bakterie wykazujące korzystne działanie dla zdrowia. Stanowią one skuteczną barierę ochronną przed szkodliwymi drobnoustrojami. Opisana tu technologia Purotex występuje w pokrowcu Velvet proponowanym przez markę Hilding do wielu popularnych modeli materacy.

Warto pamiętać, że pokrowiec na łóżko antyalergiczne, w którym sypia małe dziecko, powinien być wodoodporny. Zminimalizuje to ryzyko różnych wypadków mogących mieć wpływ na higienę materaca.

Jak dbać o materac antyalergiczny?

Żeby materace antyalergiczne jak najdłużej zachowywały swoje właściwości, warto należycie dbać o ich higienę. Najważniejsze jest to, aby nigdy nie korzystać z nich bez pokrowca, który stanowi skuteczną barierę przed większością codziennych zabrudzeń. Sam pokrowiec antyalergiczny na materac powinien być regularnie prany i odkurzany. Wykorzystując w tym celu domowy odkurzacz, warto sprawdzić, czy jego końcówka jest czysta, żeby nie przenieść żadnych drobnoustrojów czy kurzu z podłogi na łóżko.

Wielu ludzi ma w zwyczaju ścielić łóżku tuż po przebudzeniu, jednak dobrym pomysłem może być danie mu czasu na „oddech”. Pozostawiając materac bez nakrycia, wspomaga się jego wentylację. Ważne jest również regularne wietrzenie sypialni. Częstym błędem pod kątem troski o materac jest spanie z mokrymi włosami – wilgoć dostaje się wówczas do środka materaca, przez co system jej oddawania poddawany jest niepotrzebnej próbie. Mówiąc o wentylacji, dobrze jest pamiętać również, aby nie kłaść materaca antyalergicznego bezpośrednio na podłodze. Rozsądnym rozwiązaniem będzie stelaż, który zapewni odpowiedni przepływ powietrza również od spodu.

Dbając o materac, nie można zapominać o higienie pościeli. W przypadku alergików najlepiej jeśli jest to pościel wypełniona hipoalergicznym silikonowym granulatem, który nie stwarza żadnych problemów podczas prania. Pościel powinna być regularnie zmieniana, ponieważ w innym przypadku szybko może stać się ona miejscem namnażania się roztoczy, bakterii i innych szkodliwych drobnoustrojów.

Opracowano przez zdrowykregoslup.pl